Valladolid – Cenotes ve Las Coloradas

 

Valladolid, Yucatan Yarımadası’nın ortasında küçük bir şehir. İçinde ve çevresinde çok sayıda gidilecek yer var. 

Las Coloradas

Valladolid’den 120 kilometre uzaklıkta, Meksika Körfezinde. Burası gidilmesi en zor yer oldu. Toplu taşıma araçlarıyla seyahat ettiğim için, önce Oriente otobüsüyle Tizimin’e gittim, 1 saat sürdü. Oradan da 10.30 daki Noreste otobüsü ile Las Colodaras ulaştım, 1,5 saat sürdü. Buraya kadar çok iyiydi. Ancak sorun geri dönüşle ilgiliydi. Otobüs dönüş saati 16.30

 

Bu göller özel mülk ve yalnızca rehberlerle ziyaret etmek mümkün. Kapıda müşterileri bekleyen birçok rehber var. Bulutlu bir gündü ve dönüş otobüsü için 4 saatim vardı. Bu yüzden bulutların dağılması için biraz bekledim, ama hayır, bulutlar hiçbir yere gidecek gibi görünmüyordu, ben de turu almaya karar verdim. Gruplar halinde gidildiğinde rehbere ne ödeniyor bilmiyorum, başka bir gruba katılmadan tek kişilik tur aldım ve 50 peso ödedim. Toplam 20 dakikalık bir tur olduğundan, tahminim gelen kişi/kişileri rehberler hemen kabul ediyordur, ve pazarlığa açık olabilir..

 

Otobüse kadar 3 saatim vardı. Nem çok yüksekti, internet erişimim yoktu, deniz girilebilir değildi.

 

 

Neyse ki öğle yemeği için bahçesi gölgelikli bir restoran buldum. Balık nedir bilmiyorum ama buzlu balık kutusudaki diğer büyük balıkların içinden bu seçtim. Biraz küçük v biraz kuruydu. Burada balıkları hep böyle pişiriyorlar, hep bu renk ve bu şekilde kesilmiş

İçecek ise Jamaica. Oaxaca’daki okulumda katıldığım yemek kursunda Jamaica hazırlamıştık. Kurutulmuş Jamaica çiçekleri kaynatılıyor ve isteğe göre şeker ekleniyor. Meksika’da en sevdiğim içecek bu oldu. Diğeri pirinç suyu, pek beyenmedim. Bir diğeri de buğday ve şekerle yapılan bir içecek, Chetumal’da içmiştim. Bana aşureyi anımsatmıştı 😀

Otobüs için meydana gittiğimde bir dolmuş vardı, 4. kişi için bekliyordu. Hemen bindim, Tizimin’e ulaştım ve orada da Valladolid için bir dolmuş buldum. Giderken bu dolmuş alternatifini atlamışım, toplamda 1.5 saat sürdü.

 

Cenoteler

# Ek Balam

 

Dolmuşlarla gidilebiliyor, 4 kişi ve kişi başı 50 peso. Gitmesi kolaydı ama dönüşte yaklaşık 20 dakika bekledim, nihayet ancak 2 kişi geldi, ben de daha fazla beklememek için 2 kişilik ödedim. Sabah biraz erken olduğu için olabilir, görüldüğü gibi, cenotede de sadece 3 kişi vardı zaten. Ben ayrılırken daha kalabalıktı. Ayrıca birçok insan araba kiralıyor, ki ben de tavsiye ediyorum.

Cenote girişine gitmek için bisiklet kiralayıp kendiniz gidebilirsiniz, veya yürüyebilirsiniz, yol 2 km. Ben bu ikisinin yerine en konforlusu olan 3 tekerli bisikleti tercih ettim. Malum benim dizler…Giriş ve bisiklet toplam 150 peso idi. Kilitli dolap için 30 pes ödedim ama gerek de yokmuş çünkü sadece 3 kişi ve cankurtaran vardı. Önden bir göz atılabilir içerinin durumuna.

Ayrıca iple atlamak isterseniz, onun için de küçük bir ödeme yapılıyor.

# Cenote Zaci 

 

 

Şehrin içinde. Yürüyerek 10 dakikada ulaştım. Diğer cenoteler için vaktiniz yoksa, hem şehrin içinde hem de en güzellerinden biri olduğu için kesinlikle tavsiye ederim. Giriş için 30 peso  ödedim ve 20 peso kilitli dolap için.

 

# Cenote Ik-kil

Gördüğüm en turistik ve kalabalık cenote burası oldu. Yine dolmuşla gittim. Valladolid merkezden yaklaşık 30 dk sürüyor. Anayolda inip, 4-5 dakikada yürüyerek ulaşacağımı söylediler ama dolmuş şoförü beni yürütmedi ve girişe kadar götürdü. Dönüş için anayola yürümemi söyledi, ben de yürüdüm, ancak dönüşte de yine girişe kadar gitti, çıkışta beni aldı. Yaklaşık geçiş saatlerini söyleyebiliyorlar. Bu bilgiyle hareket ettim ve gidiş geliş çok kolay oldu. Tek yön 35 peso idi. Cenote girişi 80 peso.

 

 

 

 

19 Ocak 2019 😎✌️

 

Yorum / Comment / Comentario

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.