Merida, Yucatan Yarımadası – Görecek çok yer var

Merida

 

Yucatan yarımadasının başkenti Merida, ziyaret ettiğim en büyük şehirlerden biri oldu. Merida 2 kez Amerikan Kültür Başkenti olarak seçilen tek şehirmiş. Ocak 2019’da Merida Festivali 477. yıldönümünü kutluyordu ve şehirde birçok etkinlik düzenlenmişti. 10 Ocak Perşembe günü şehre geldiğim akşam Santa Lucia Park’taki Serenatas Yucatecas’ı izlemeye gittim. Gösteri 1965’ten her perşembe beri bu parkta gerçekleşiyormuş.

 

Ve bu geleneksel dansı çok genç yaşta öğrenen küçük dansçılar.

 

Festivalde Cirque Alfonse’un “Tabarnak” gösterisini de görme şansım oldu. Halka açıktı, ben de kuyruğa girdim ve yaklaşık bir saat kadar bekledikten sonra içeri alındık, ve locadan izledim ✌️

 

Peon Contreras Tiyatrosu

 

Merida’da yapılacak çok şey var.

Güncel program için bakılabilecek sitelerden biri https://yucatanliving.com/calendar

Her akşam bir aetkinlik var. Cuma akşamı programı San Ildefonso Katedrali’nin duvarlarında video haritalama. İşte video:

 

Merida’ya yakın gezilebilecek güzel küçük şehirler var. Ben Izamal, Progreso ve Celestun’u ziyaret ettim.

 

Izamal

İzamal, güzel sarı şehir. Merida’ya otobüsle yaklaşık 1,5 saat uzaklıkta. Kilisenin önündeki meydanın ileri sol köşesinde evler vardı ve evinin kapısında oturan ve sohbet eden 2 hanım gördüm. Onlara katıldım ve şehrin neden sarıya boyandığını sordum. Belediye tarafından uzun zaman önce alınan karar olduğunu söyledi. Bu benzersiz şehri görmek gerçekten güzeldi.

 

 

 

 

 

Progreso

Bir sonraki gün El Corchito – Reserva Ecológica’yı görmeye Progreso’ya gittim. 3 mini cenote gördüm, ayrıca rakunlar, coatisler, kuşlar, kaplumbağalar… Bileti (35 Peso) satın aldıktan ve sırtımdaki tüm yiyecekleri ismimi yazan bir kutuya bıraktıktan sonra (aksi halde rakunların çantama attığını göreceğimi söylediler) nehrin karşısındaki lagünün girişine motorlu kayıkla 2 dakikada geçtim.

Benim gibi sıcak bir günde burdaysanız ve  deniz tarafı da çok rüzgarlı ise burası serinlemek için harika.

 

 

 

 

Celestun

 

Ve flamingoları görmeye Celestun’a gittim. 90 kilometrelik yol bir çok yere uğrayan Oriente otobüsüyle 2,5 saat sürdü. Şehirler arasında hizmet veren bu otobüsler 2.sınıf olarak geçiyor, dolmuş misali çok sık duruyor. Bu küçük kasabaları görmemi sağladığı için sorun etmiyordum ama her zaman aşırı soğutulmuş oluyorlar. Şort ve tişörtlerle mümkün değil danayılmaz, hep uzun kollu ve paçalı giymek ve hatta bir şal da bulundurmak çok iyi olur. 

Flamingolara gitmek için tekneler var ve onları ararken Sophie ve Tam’le tanıştım. 2 haftalığına Yucatan’a gelmişler, araba kiralamışlar. Maliyet açısından en az 2 kişi olmak iyi olur diye okumuştum internette. Ama maliyet değil de yalnız olmaktan dolayı ben cesaret edemedim. Ama kesinlikle tavsiye ediyorum. Yucatan ve Quintana Roo’yu görmeyi planlıyorsanız bir araba kiralayın. Bu 2 eyalet sürüş için çok uygun. Ve belki bir de Campeche. Çünkü ülkenin bu bölgeleri güvenli, herşeyde turist var, ayırca araba kiralamak bu taraflarda daha mümkün. Örneğin mümkün olsa bile Chiapas için hiç tavsiye etmem.

 

Flamingolara çok güzel bir tekne turu yaptık ama yine de yeterince yakın olamadık.

 

Merida’da bir hafta kaldım. İlk 4 gün kaldığım otel Paseo de Montejo’nun başladığı yerdeydi. Geceleri saat 2’ye kadar çoook yüksek sesli müzik nedeniyle uyumak zordu. (Festival nedeniyle olmuş olabilir). Otelden memnundum ama sesler… Merkezdeki bir otele geçmeye karar verdim, iyi de oldu, ayrıca şehir içindeki yürüyüşlerimi de kısalttı.

 

Bir sonraki, diğer Yucatan şehri Valladolid …

16 Ocak 2019 ✌️😎

 

Yorum / Comment / Comentario

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.