Küba Deneyimlerim

Neden Kahvaltıyı ‘Casa’da almalıyız?

Turizm çok önemli bir gelir kaynağı ülke için. Ailelerin çoğu evlerinin tamamını ya da oda oda turistlere kiralıyorlar. ‘Casa particular’ deniyor. Oteller var ama bu Casa’lar olmasa oteller yetmezdi gibi geldi bana. Turistin ödediği konaklama bedelinin büyük bir kısmı devlete gidiyormuş. O yüzden de kahvaltıyı evde almak onlar için önemli gelir kaynağı. 

Gayet büyük bir kahvaltı veriyorlar. Yağ, bal, peynir, ekmek, kek, kahve, çay ve tercihinize göre pişirilmiş 2 yumurta. Ve, en az 2 çeşit bol miktarda dilimlenmiş tropikal meyve, ilaveten su ve buz ekleyerek blenderda hazırladıkları taze meyve suyu ki en az yarım litre 🥖🧀🍳🍍🍌☕️🥧🍽💕✌️

 

Meyveleri ve ekmeği taze aldıkları için, bir gün önceden kahvaltı alıp almayacağını soruyorlar. Günün en önemli öğünü olarak bu büyük kahvaltıyı ben çok sevdim. Gerçi her sabah içtiğim buz gibi meyve suları sonrasında günlerde süren şahane bir öksürüğüm oldu.

Kaldığım tüm ‘casa’ larda bu büyük kahvaltıyla günüme başladım 👌(5 CUC ödeniyor).

 

Küba’nın en güzel yemeği

Küba’nın meşhur yemeği Ropa Vieja muhteşem bir yemek. Habana Vieja’daki Dona Eutimia restoranda yedim. Domates ve biberle birlikte pirişmiş et. Yanında gelen muz cipsi, pirinç pilavı ve siyah fasulye yemeğine bayıldım. Çok lezzetliydi. Türk damak tadına çok uygun bir yemek.

 

Daıquırı – mutlaka denemelisiniz

Eğer Küba’daysanız kesinlikle içilecek şahane kokteyller var. Ama bunun için boğazıma iyi bakmalıydım… Kahvaltılarda içtiğim buzla hazırlanmış tropikal meyve sularının üstüne bir de yine buzla hazırlanan Daiquiri tatmamın ardından daha seyahatimin başında boğazımı mahvettim ve günlerce öksürdüm. Durum bu iken çok merak ettiğim Cuban Libre’yi de daha az buzlu olarak denedim 😎Her ikisi de çok güzeldi ✌️

 

 

 

Kübalıların dondurma sevdası

Havana’da dondurma çok seviliyor. Hemen her blogda Coppelia dondurmasının hikayesini okumuştum.

Coppelia Fidel Castro’nun Amerikan dondurma markalarından daha çok dondurma üretme projesiymiş. Adını da sekreteri Celia Sanchez’in en sevdiği balerin Coppelia’dan alıyormuş. 1960 yıllarda 30 a yakın çeşit üretilirmiş. Ben Havana’daki yerine gittim. Turist olduğum için saati beklemem gerekmiyordu ama elime alıp dışarı da çıkamadım:((

 


Coppelia Havana

 

İçeri alınmayı beklerken

Beni minik bir salona aldılar. 5 masa kadar vardı. Duvarlar buranın açılış fotoğraflarıyla dolu. Dondurmamı tek başıma bu buz gibi salonda yedim. Çok keyifsizdi. Bu arada yıllar içinde çeşitler azala azala 4e kadar inmiş.

Devlet bu yönettiği yerlere güvenlik koymuş, ya da gözcü de diyebiliriz. Buralar zaten halka açık yerler, turiste değil ve mekana belli saatlerde belli sayıda gruplar halinde alıyorlar. Bankaların, döviz bürolarının, marketlerin kapılarında ve bu Coppelia’larda hep bi sıra, hep bi bekleme. Bu arada market rafların çoğunun boş ve çok sınırlı çeşit olduğunu farkettim.

 

Küba’da para

Burada halkın kullandığı Peso (CUP) ve turistler için de olan Peso (CUC) var.

Bu uygulama turisti yerel halktan anında ayırıyor çünkü onlarla aynı marketten alış veriş yapamıyorsun aynı yerde yemek yiyemiyorsun, aynı ulaşım aracına binemiyorsun. Zaten her yeri devlet yönetiyor, ayrıca hem turistte yerel para yok, hem de turiste yerel parayla bir şey satmak isteyen yok. İstisnalar hariç. Ben dahi birkaç istisna yaşadım. Bir meyveciden muz aldım, bir park kafeteryasından su aldım, bir de Churros aldım. Bütün bunları da Alvio’nun bana para üstü olarak verdiği 25 CUP la yaptım, ki değeri 1 CUC, yani 1 dolar.

Her şey ülke halkına çok uygun fiyatla sağlanmış oluyor. Hatta devletin et, bakliyat, yağ, sabun gibi şeyleri dağıttığını, herkesin oturacak bir evi olduğunu, evsiz insan olmadığını okumuştum.

 

Küba’da internet

Saatlik internet kartları olan ETECSA yı kullandım. Şehrin çeşitli yerlerindeki WiFi noktalarına internete bağlanıyorsunuz. Bu yerlerin bazıları park, oturacak banklar var ama tabi genelde zaten birileri oturmuş oluyor 😆 Login olduktan sonra geri sayım başlıyor, kalan kullanım dakikası da görülüyor. Internetle işiniz bittikten sonra wi-fi kapatarak kartı deaktive etmek iyi olur.

Yorum / Comment / Comentario

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.