Havana’yı Keşfediyorum

 

Malecon

 

Havana için konaklama araştırması yaparken ‘casa particular’ denilen Küba evlerinde oda kiralanabildiğini okumuştum. Bir de ‘Küba’yı daha iyi anlamak, insanlarla iç içe olmak’ isteyenlere Habana Centro tavsiye ediliyordu. Bu bana çok cazip geldi ve doğrudan bir ‘casa particular’ arayışına giriştim. Böylece Alvio ve Irina ile tanıştım. 

Gece 1’de indiğim Havana’da ilk gözlemim Küba’da ruhun gıdası müzik konsetpi yaygın 😀🎶🎵🎶 Gece ve gündüz 🌗 Müzik duymadığım bir an hatırlamıyorum.

Sabah için ilk planım yürüyerek geze geze Atatürk büstüne gitmek. Büst Habana Vieja’da, Avenida del Puerto üzerindeki Parque Cespedes’de.. 

Yurtta sulh cihanda sulh

 

Eski Havana turizmin kalbi, canlı, hareketli. Rengarenk Amerikan arabaları burdaki geniş caddelerde turluyor. Şehrin çok önemli yapıları burda. Zaten bu bölge UNESCO Dünya Mirasları listesine alınmış.

Yol boyu gözlerimi hiç bir şeyden ayıramadım. Her şey çok orjinal… insanlar ve evler, yollar ve arabalar, müzik ve renkler. İşte bazı kareler…

 

Habana Vieja

 

 

Yüksek tavanlar, ahşap panjurlar… Bazı evlerin kapısı açık ve içerisi kolayca görülebiliyor. Genelde ilk girişte bir kaç koltuk ve televizyonun olduğu oturma odası ve genellikle o televizyon açık ve sesi ciddi yüksek. Televizyon izleyen veya kapı önlerinde sohbet eden insanları ordan geçerken görebiliyorsunuz. 

 

Centro Havana

 

Genelde 2 katlılar. Colonial evler deniyor. Bitişik nizam, bloklar halinde yapılmış. Çoğu da mavi veya yeşile boyanmış ve çok güzel görünüyorlar. İyi ki böyle yapmışlar çünkü bu bölgede pek yeşil alan yok. 

Evler çok çok eski. Alvio’nun oturduğu ev 100 yaşındaymış. Evlerde ve hatta restoranlarda genelde fayans yer döşemesi var. Fayanslar o yıllarda İtalya’dan geliyormuş.

 

Salon

 

Şehrin diğer bölgesi Vedado, 1950 lerde gelişmeye başlıyor. Vedado Havana Üniversitesi, Ulusal Otel, Devrim Meydanı, Colón Mezarlığı gibi simgesel yapılara sahip.

3er şeritli caddeleri ve aradaki geniş yürüyüş yolları, yeşil alanları ve o çok güzel tropikal Flamboyant ağaçları (ateş ağacı olarak de biliniyormuş) ile Vedado Havana’nın modern tarafı.

 

Vedado

 

Hayat Centro Havana’lılar için bir nebze daha zor görünüyor. Yoksulluk burda daha bi kendini gösteriyor. Şöyle dışardan bakıldığında görünen derme çatma denilebilecek, elde avuçta ne varsa onunla idare ettikleri. Ne varsa ellerinde kıymetli. Hadi şunu yenileyelim ya da bu kırıldı atalım diyebildiklerini pek sanmıyorum çünkü yenisi ulaşılabilir değil gibi görünüyor.

Alvio mühendismiş. Bir kızı var, 40 yaşlarında, üst katta oğluyla yaşıyor. Bir de oğlu varmış, yaşı daha büyük, Amerika’da yaşıyormuş. Mecanica Teorica adını verdiği bir kitap yazmış. Kitabı bana gösterirken José Marti’nin bir sözünü de hatırladığı kadarıyla söyledi. “Bu hayatta bir çocuk yetiştirdiğinde, veya bir ağaç diktiğinde ya da bir kitap yazdığında gerçek bir adam olursun”.

Marti’nin sözlerini ve fikirlerini çok önemli buluyor ve tüm Kübalılar gibi o da Jose Marti’ye hayran. Martí’nin Küba bağımsızlık savaşının ardındaki beyin olarak görüldüğünü okudum. Atatürk’ten 30 yıl önce 1851 de doğmuş, şair, gazeteci, filozof ve rönesans adamı Martí Modern Küba’nın kimliğini oluşturmuş.

Hanana’yı 3 gün boyunca en çok yürüyerek gezdim. Son gün hop on hop off ile 1,5 saat hiç inmeden şehri dolaştım. Şehri bir de böyle sadece oturarak ve fotoğraf çekerek gezmek harikaydı. Havana gezim tamamlanmış oldu. Daha fazla Havana fotoğrafları burada.

Buradaki yaşama dair çok şey farkettim ve deneyimledim. Cienfuegos, La Boca, Trinidad ve Santa Clara’yı gördükten sonra , Havana’da ülkeden ayrılmadan önce yarım günüm daha olacak. 

21 Ekim 2018  ✌️

Yorum / Comment / Comentario

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.