Bogota’dan En Güzel Kolombiya Kasabalarına

 

Villa de Levya

Yine ziyaret ettiğim için memnun olduğum başka bir harika kasaba.

Bogota Terminal del Norte’den önce Tunja’ya, oradan da otobüs değiştirip Villa de Leyva’ya. Toplam 170 km yol terminallerdeki beklemeler ve virajlı yollar nedeniyle 4 saatte kadar uzadı.

Merkezdeki Hotel Villa Mandalas’ta kaldım. Bu güzel kasabada 2 çok bulutlu gün ve 2 yağmurlu gece geçirdim ve bol bol gezdim.

Casa Terracota – Ödüllü masal ev… Tamamen çamurdan yapılmış, yapımı 13 yıl sürmüş, ısınma ve elektrik sistemi olan, yaşanabilir… ve harika dekore edilmiş…

 

 

Özel ve kar amacı gütmeyen Paleontolojik Araştırma Merkezini (CIP) gezdim ve omurgalı fosillerinin hazırlanmasında Latin Amerika’nın en gelişmiş laboratuvarlarından biri olduğunu öğrendim. İlk defa böyle bir yer geziyorum, çok heyecanlandım doğrusu.

Güney Amerika’daki tarih öncesi deniz sürüngenlerinin en eksiksiz koleksiyonu ve dinozor, memeli ve paleoflora kalıntıları sergiliyor.

Halen Padillasaurus Leivaensis, sauropod (bir dinazor türü ve yeni bir cins) ve dünyanın en eski kaplumbağası fosili Desmatochelys Padillai üzerinde çalışıyorlarmış.

 

Çiçeklerine ve rengarenk kaktüslerine bayıldım.

 

 

 

Ve burada da peynirli arepa yapıyorlar, tatlı hamur içinde tuzlu peynir, çok iyiydi.

 

San Gil

Villa de Leyva’dan San Gil’e gitmek için önce yine Tunja’ya gidip otobüs değiştirmem gerekti. San Gil en az keyif aldığım kasaba … Ama rafting ve yamaç paraşütü yapmayı çok severdim.

 

Yamaç paraşütünü ik defa tecrübe ettim. Çok heyecanlıydı. Yamaç paraşütü için Chicamocha Kanyonu’nun Kolombiya’daki en iyi yer olduğunu duydum.

 

Barichara

San Gil’e yakın kasabaları da ziyaret ettim. Öylesine yakınlar ki yarım gün her ikisine de yeterli geldi.

Barichara küçük bir kasaba, San Gil lokal otobüs terminalinden gidiliyor, 22 km.lik yol. Kasaba ve çevresi çok güzel..

 

 

 

 

 

 

 

 

Guane

Burası daha çok bir köy. Çok şirin. Baricraha’dan gidiliyor. 10 km.lik yol.

 

 

 

 

 

Guadalupe

Las Gachas’ı görmek için Guadalupe’ye gittim. Renkli kraterler ile ünlü burası. Farklı boyutlarda ve derinliklerde havuzcuklar var. Dolu olduklarında doğal jakuzi gibi oluyorlar ve su kraterleri renklendiriyor. Maalesef yeterli su olmadığından ne renk vardı ve bir güzellik.

Meydan…

San Gil’den önce Oiba’ya geldim, otobüs değiştirip Guadalupe’ye ulaştım. Oiba ve Guadalupe arasında manzara harikaydı.

19 Mart 2019 ✌️😎

 

Yorum / Comment / Comentario

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.