Amazon Kolombiya Vaupes

 

Kolombiya muhteşem insanlar, inanılmaz bir doğa, inanılmaz bir fauna ve bitki örtüsü çeşitliliği olan çok büyük bir ülke … Birçok yerini gezdim ama tabi ki çok daha fazlası var. 90 günümün tamamını kullandım ve hatta uzatmayı dahi düşündüm. Ama yolcu yolunda gerek, daha gezecek çok yerler var diyerek yola devam ettim.
3 ay içinde gidip gördüğüm onca yer içinde Vaupés keşif gezisi en olağanüstü olanıydı. Amazonları görmeyi umuyordum ve Kolombiya’ya geldiğimden beri nerede, ne zaman, nasıl yapılacağı hakkında bilgi arıyordum. Outlanders Colombia ile tanıştığım için çok şanslıyım. böylesine bir gezi, yüksek düzeyde uzmanlık, yerel makamlarla ve yerlilerle çok iyi bir iletişim, iyi planlama ve alternatif planlar ve en önemlisi tüm gezginlerinin uyumlu olmasını gerektirir. Outlanders Colombia bunu çok iyi yaptı.

Bu hepimiz için “bu yaşamda bir kez” türünden bir geziydi. Her şeyden önce Outlanders Colombia adına Edwin’e ve tüm gezgin arkadaşlara teşekkür ediyorum, dostlukları, yardımları ve tabi ki çevirileri için. Aksi halde, başlangıç ​​seviyemdeki İspanyolca ile hiçbir şey anlayamazdım.

8 günlük gezi haritası …

 

1. Gün

Bu nefes kesici deneyim, 13 Nisan’da 04: 45’te Bogota’daki buluşma noktasında yüzyüze tanıştığımızda başladı. Ben, Bogota’da yaşayan 2 Japon, Meksika’da yaşayan 2 Amerikan ve 13 Kolombiyalı gezgin Amazon Ekosistemine girmek üzereydik. Bir whatsapp grubumuz vardı ve keşif gezisine hazırlık sürecinde çokça yazıştık, ki  bu da çok heyecan vericiydi.

Bogota’dan özel bir minibüsle Villavicencio’ya vardığımızda saat 7.30 civarındaydı. Buraya Bogota arasında az sayıda havayolu uçuyor ve birkaç küçük kargo şirketi yolcu ve kargoları birçok savana ve Amazon varış noktasına uçuruyor. HK 2006 Aliansa ile Jose del Guaviare’ye uçtuk. Bu uçak 1940’larda kullanılan uçaklardan biri.

Bazı kargoları San José del Guaviare havaalanına bıraktıktan sonra Caruru’ya uçacaktık, ancak kargoda küçük bir sorun çıktı ve o gece otelde kalmak zorunda kaldık.

Kara Göl – Laguna Negra

Durum anlaşılır anlaşılmaz, Edwin ve yerel rehberimiz Andres günün kalan kısmı için bir gezi planı yaptı. Hemen kasabada kısa bir yürüyüş, ardından öğle yemeği ve sonrasında Laguna Negra turu. Daha önce böylesi bir doğada  bulunmamıştım hiç.

 

2.Gün

Caruru

Caruru havaalanı…Heyecan dorukta ✌️❤️

Ertesi sabah erken saatlerde, Caruru’ya uçuşumuz için tekrar havaalanına gittik. Hepimiz uçak, uçuş ve aşağıdaki Amazonlar ormanları için çok heyecanlıyız.

Güzel bir inişin ardından, uçağın etrafında toplandık. Bizi bekleyen askerler bölgedeki riskler hakkında detaylı bilgiler verdiler. İsimlerimizi ve kimlik bilgilerimizi aldılar ve acil durumlarda onlarla nasıl temasa geçeceklerini bildirdiler.

Yolun sonuna kadar kısa bir yürüyüş yaptık. Bir maloka, ahşap evler ve dükkanlar, bir okul, bir kilise. O gün 14 Nisan Pazar’dı, saat 11 civarında yerel halk kiliseden geri dönüyordu.

Öğle yemeğinden sonra Yurupari’ye yola çıkıyoruz.

 

Yurupari

İlk kayık yolculuğumuzu tamamladık ve Yurupari’ye ulaştık.

 

Nehrin burada U şekline bir kıvrımı var ve diğer uçtaki kayalar nedeniyle güçlü bir akış var. Bu nedenle burası son durak. Saat 16 gibi geldik buraya ve diğer uca bizi kamyonla götürdüler. Yol yaklaşık 2 km. Gece burada kalıyoruz, sabah bu uçtaki kayıklarla devam edeceğiz.

Diğer uç

Bir malokada ve hamakta uyuyacağımız ilk gece… O gece nasıl hamak bağlayacağımızı öğrendik. Bu arada gri bulutları nedeniyle hava karardı. Ama biz nehirde yüzmeye kararlıydık. Ilık yağmurda nehirde olmak şahaneydi… Bir süre sonra tabi ki insan üşümeye başlıyor. Hızla üstümüzü değiştik, yemek için hazırız.

Akşam yemeğimiz ıspanağa benzer bir sebze ile hazırlanmış balık çorbası ve casabe (yuka ile yapılan bir tür ekmek). Her ikisinde de fırınlanmış manivaras var yani büyük karıncalar, onların geleneksel yiyecekleri. Çorbayı yiyebilmek için karıncaları çıkarmak zorunda kaldım.

 

3.Gün

Bellavista del Tuy

3. günümüz Bellavista del Tuy’a gitmek için erkenden başladı … Güzel ve çekingen Tuy halkıyla tanıştık. Öğle yemeğimiz hazırlanırken bol bol fotoğraf çektik.

 

Andres bize yürüyüş hakkında bilgi verdi, bölge yılanlarını tanıttı.

Fotoğraf: Cristian Galvis Galindo

 

Bu köy, 19 km’lik yürüyüş parkurumuzun başlangıç ​​noktası. Yürüyüş sırasında çantalarımızı taşımayı kabul eden yardımcılarımızla tanıştık. Çantaları, yiyecekleri taşıyacaklar, yürüyüşte bize rehberlik edecekler ve yemeklerimizi pişirecekler.

Öğleden sonra yaklaşık 5 km yürüdük ve hava kararmadan önce kamp kurmak için durduk. Zamanlama çok iyidi, çünkü artık yorgun hissediyordum. Hepimizin serinlemeye ihtiyacı vardı. Rehberimizden girilebilir olduğunu öğrenince hemen atladık.

Ve akşam yemeği…

 

4.Gün

Bugün tüm gün yürüyüş. Plastik botlarla yürüyoruz ve botum biraz esnedi, ayağıma büyük gelmeye başladı, yürüyüşüm zorlaştı. Çift kat kalın çorap sanırım işe yaramayacak.

Yorucu ama keyifli bir yürüyüş oldu. Kah yağdı, kah durdu. Dereler atladık, arada suya düşüp serinledik… Amazon ağaçları, mantarları, kelebekleri etrafımızda. Bir de bu minik yılancık.

 

Cananarí

Akşam üstü Cananarí’ye ulaştık. Çok yorgunum. Ayaklarım su topladığı için acıyor. Bir arkadaşım tedavi konusunda çok yardımcı oldu, suyu boşalttı, antibiyotik krem uygulayıp, bantladı.

Yine erken bir sabah, yola çıkmaya hazırız. Köy halkı bizi uğurladı.

 

5.Gün

Altamira

Sabah erkenden Morocco’ya gitmek için yola çıktık. Öğle yemeği için Altamira’da mola verdik. Tam köye ulaşmıştık ki yağmur başladı…. çıkmamız gerek ama yağmur da şiddetli. Bekledik biraz  ve çocukların yağmurla oyunlarını izledik.

 

Morrocco

Yol boyunca çok çok şiddetli yağmur altındaydık. Akşam karanlığında ulaştık buraya. İlk günden itibaren hepimiz yeterince deneyimliyiz artık. Hamaklar bağlandı, yemeğimizi yedik. Ayağıma  antibiyotik krem ve bantlamanın ardından uyuduk. Çok yorgunum.

 

6.Gün

Dünyanın Penceresi. Ataların evi.

Sabah bu güzelliğe uyandık. Yaklaşık 4 saatlik bir tırmanışla ‘Ventana del Mundo’ ya (dünyanın penceresi) gidilecek. Öylesine yorgunum ki bu tırmanışa katılamadım. Köyde dinlendim. Ve tüm kıyafetlerim kirli ve ıslaktı. Onları gölde yıkadım, güneşte kuruttum.

Arkadaşlarım öğlen döndüler, yemekten sonra yola çıktık.

Yola çıktık, akşama Pacoa’da olacağız.

 

Pacoa (Buenos Aires)

Yol boyu süzülür gibiydik sakin Canararí nehrinde… Ilık, aydınlık, yumuşacık…. Akşam üstü güneşinde ulaştık köye.

 

Fotoğraf: Cristian Galvis Galindo

 

Burası nüfusu en fazla olan köy. Çocuklar civar köylerden her yaştan ç9cuk, genç buraya okul için geliyormuş ve ara dönem tatiline kadar kalıyorlarmış. Yatakhane ve sınıflar var.

 

7. Gün

Sabah erkenden köye veda…

 

 

Yolculuk Jirijirimo’ya …. Jirijirimo, anakondanın yatağı demekmiş. Apaporis öyle sakince akıyor ki, bu güçlü coşkun akışa bu kadar yakın olduğumuzu farketmedik. İp ucusu damlacıklarının pus vari görüntüsüydü.

Çok çok etkileyeci.. çok güçlü… Doğa 🙏

Dönüş yolu sakin, dingin, bir kuşun tüyü kadar hafif…

 

La victoria

Fotoğraf: Cristian Galvis Galindo

 

Fotoğraf: Ana Tamayo

Burası bambaşka…

Burası elektriğin olduğu, sifonlu klozetin olduğu, musluklu lavabonun olduğu ve palmiye yerine betonla inşa edilmiş malokada ders masaları ve televizyonun olduğu en fazla nüfus ve teknolojiye sahip köy. Son gecemizde burdayız. Tüm bataryalar şarjda. Hamakları demirlere bağladık. Çocukların film izlemeyi bitirmelerini bekledik…

 

8.Gün – Dönüş

 

Müthiş muhteşem inanılmaz bir gezi…

Ve son gün sürpriz. Geldiğimiz HK2006 ile dönmüyoruz. Biri 3, diğerleri 5 kişilik küçük uçaklarla bizi Villavicencio’ya götürecekler. Uçaklar küçük olduğundan hava şartları uygun olduğu sürece uçabileceğiz. Bir sıkıntı olursa en yakın havaalanına inilecek. Ben 5 kişilik gruptayım. Neye göre belirlendi bilmiyorum, ilk uçuş bizimki.

Hazırız. Bizim uçağın yük kapasitesi nispeten daha az imiş, 5 kişiyi aldı ama ancak 3 sırt çantasını alabildi. Kalanlar diğer uçaklarla gelecek.

Saat 8.50 de hareket ettik. Sis yavaş yavaş çekilmeye başladı… Amazona şimdilik veda ediyorum 🛶 Bir sonraki Amazon Ekvator Cuyabeno ✌️😎

20 Nisan 2019 ✌️😎

 

Yorum / Comment / Comentario

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.