Atitlan Gölü

San Pedro

Antigua ve San Pedro arasında servis düzenleyen birçok tur şirketi var. Kapıdan kapıya ulaştıracak bir servis arıyordum, ki buldum. Beni otelimden aldı, ancak San Pedro’da otele bırakmadı, iyi mi 🙃 bu işi yapan tuk tuklar var.

Sabah 11.00 servisini tercih ettim çünkü anlattıklarından daha fazla zaman alacağını biliyordum. En fazla 3 saat diyorlar, ancak yaklaşık 5 saat sürdü. İlk nedeni, söz verdikleri gibi 8-9 otelden 15 kişiyi toplamış olmaları, 1 saat sürdü. Ayrıca parke taşlı yollar da sürüşü yavaşlatıyor. Bunun üstüne bir de, yolun neredeyse yarısında ana yoldan gitmedik. Ama sonunda ulaştım 😀

 

 

Atitlan gölündeki köylerin çoğunda İspanyolca dersleri veren okullar var. Bu konuda çok ünlüler, çünkü Orta ve Güney Amerika ülkelerinde en ucuz burada veriliyor deniyor. Çoğu 1: 1 sunuyor, eğer 2 kişiyseniz 2: 1 olarak da alabilirsiniz. Hayallerimden biri orada İspanyolca dersleri almaktı ama oradayken kesinlikle ders almak istemedim.

4 günümü San Pedro, Santiago, San Marcos’u gezerek, göl manzarasının ve renklerin tadını çıkararak geçirdim.

 

Atitlan gölü – Indian Nose gün doğumu turuna katıldım.

 

Santıago

Geleneksel el yapımı kıyafetlerini ve köyü görmek için Santiago’ya gittim tekneyle. Hanımların kıyafetleri çok farklı gelmedi ama erkek kıyafetleri oldukça farklı.

Santiago’da çekildi.

 

Farklı renkler… San Pedro’da çekildi.

 

Daha farklı renkler…San Marcos’da çekildi.

 

San Marcos

Yoga ve meditasyon merkezleriyle ünlü San Marcos çok güzel ve sakin bir yer.

 

 

 

 

 

Maya dili Tz’utujil

Son günümde önce tekneyle Panajachel’e gittim ve oradan da Quetzaltenango’ya shuttle ile gittim. Teknede yanımda oturan hanımın kucağında ders notları görünce merak edip ne yaptığını sordum, o ilkokul öğretmeniymiş. Okulda çocuklara hem İspanyolca hem Tz’utujil dilini öğrettiklerini söyledi, her iki dili de konuşuyorlar. Sokaklarda insanların konuşmalarını duyduğumda sanki bir çeşit Arapça konuşuyorlar gibi gelmişti. Harfleri de çok merak ediyordum, sordum.

 

Chıchıcastenango

Perşembe ve Pazarları kurulan Chichicastenango Pazarı turuna katıldım. Renklerin coştuğu gün…

 

Chichicastenango Pazarı fotoğrafları burada.

 

Dolu dolu geçen 4 günün sonunda şimdi yolculuk Quetzaltenango’ya.

31 Ocak 2019 ✌️😎

 

Yorum / Comment / Comentario

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.