Antigua

 

25 Ocakta Guatemala City’ye olan seyahatim sıkıntılı başladı, sıkıntılı sürdü. Neler deneyimlediğime yazının alt bölümünde yer verdim. Ne de olsa sıkıcı…

Antigua çevresinde yapılacak çok şey var, turlara katılarak gidilebilecek. Dağlara veya volkanlara tırmanan biri değilim (Acatenango volkanına Antigua’dan turlar düzenleniyor. Bu aktif volkanı görmeyi çok isterdim, çok güzel, resimlerden biliyorum) dolayısıyla 2 günümde, tüm sokakları bir aşağı, bir yukarı yürüdüm ve bu renkli şehri görmekten çok keyif aldım.

 

 

 

 

 

Foto galeri için tıklayın.

Antigua’da trafik ışıkları yok ama baya bi trafik var. Tüm yollar ve birçok kaldırım düzensiz şekilde parke taşı döşeli. Yürümek biraz zordu. 3 gece kaldım burada ve Lake Atitlan, San Pedro’yu görmek için sabırsızlanmaya başladım. Yarın gidiyorum.

27 Ocak 2019 ✌️😎

 

Deneyimlerime gelince;

Önce 2 saatten fazla süren rötar. Saat 17 civarında indik ve geç bir saat olduğu için gergindim. Guatemala City’de Uberin taksilerden çok daha güvenli olduğu bilgisi var. Ben de hem havaalanında bir sim kart aldım, Uber çağırdım ve akşam 7’de Antigua’da olmayı umdum. 

Ne yazık ki sürücü iyi değildi. Benzin alması gerektiğini söyledi, havaalanı etrafında tur attığımızı farkettim, bu arada 6 oldu, fena halde gergindim. Bu arada trafik de sıkışıktı ve daha iyi yolar bulmaya çalıştığını söyleyerek sürekli rota değiştiriyordu ve hiçbir yere gitmiyorduk.

İlk defa gittiğim bir ülkeye bir cuma günü ve bir hafta sonu günü gitmemeyi kesinlikle öğrenmiş durumdayım. Ve ayrıca öğlen saatlerinde varacak şekilde planlamayı. Saat 15 de olmayı planladım,zaten başka uçuş yoktu, ama olmadı işte.

Antigua’ya gitmemeye karar verdim ve beni bir otel bırakmasını istedim ve internette otel aramaya başladım. Bulduğum bir hostal-otele beni bıraktı. Havaalanından sadece 5 km uzaklıktayım ve 2 saat geçmiş durumda ve 100 quetzales ödedim. Ama orayı beğenmedim, saat 7.30 oldu bu arada ve başka bir otele gitmek için başka bir Uber’i aradım. Artık aşırı gergindim gece gece Guatemala city sokaklarında uber ile dolaşıyorum ve orası da kapalıydı 😢

Antigua’ya gitmenin çok uzun sürüp sürmeyeceğini sordum. Hayır dedi, sadece bir saat. Trafik de biraz açılmıştı, gitmeye karar verdim. Saat 9 da varabildik, 170 quetzales ödedim. (Uber benden geri bildirim istediğinde durumu anlattım, bin tane soru sordular ve sonunda ödediğim 100 quetzali bonus olarak hesabıma girdiler).

Sonunda oteldeydim ama ne oldu, otel bana fiyatın 225 quetzal olduğunu söyledi, ama booking.com fiyatı 225 Meksika Pesosu idi. Yani rezerve ettiğimden 2.7 kat daha fazla. Booking bir şekilde para cinsi hatası yapmıştı ama maalesef o sayfanın görseli elimde olmadığı için booking’e geri bildirim veremedim. Otel indirim yapmadı, benim de yapabileceğim bir şey yoktu, ödedim, uyudum ve ertesi sabah oteli değiştirdim. Yeni yer yatakhanesi ve odaları olan bir hosteldi, merkeze 4 blok, dolayısıyla gürültüden uzaktı. Antigua’da merkezde olmayan ya da merkeze yakın olmayan bir otelde kalmak çok daha iyi. Çünkü merkez çok gürültülü. 

 

Yorum / Comment / Comentario

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.