10 Günde Galapagos

 

Galapagos keşif gezisi önceden birkaç rezervasyon gerektirir, ancak yoğun bir sezon değilse, benim gibi son dakika gezisi olarak da yapılabilir. Galapagos gezimi, bir daha kısmet olur mu belli olmaz, yağışlı ve ılıman havanın hakim olduğu, ılık okyanus suyu ve daha sakin dalgalar (denizden geziliyorsa bu hayli önemli) ile, yağış olmayan, soğuk okyanus suyu akımının hakim olduğu, daha şiddetli dalgalı kuru mevsimin tam arasında, mevsim geçişinin yaşandığı Mayıs ayında, 13-23 tarihlerinde gerçekleştirdim.

Ekim ayından itibaren Güney Amerika seyahatim devam ediyor ve Kolombiya’dan sonra 8 Mayıs’ta Ekvador’un başşehri Quito’ya geldim ve hemen daha önceden arayıp bulduğum acenta ile görüşmeye gittim.  Mayıs’ın 2 mevsim arasındaki geçiş ayı olduğunu öğrendikten sonra hiç oyalanmadan önce Galapagos gezimi yapmaya karar verdim. Bir çok endemik türün bulunduğu Galapagos adalarında kuşların kuluçka zamanı olduğu için, çoğunu görebilme imkanı vardı ve henüz okullar kapanmadığı için sezon açılmamıştı. Bu nedenle de çok fazla turist olmadığından, tur şirketleri son dakika indirimleri yapmıştı. Ben de fırsattan yararlandım.

1959’da Galapagos milli bir park haline gelir ve 1960’larda başlayan turizm denizden teknelerle yapılır. Aradan geçen onca zamanda ada turizmi gelişir ve 2000’li yılların başlarından itibaren oteller, restoranlar ve hediyelik eşya dükkanları ile karadan da turizme açılır. Santa Cruz ve Isabela adaları arasında ve Santa Cruz ve San Cristobal adaları arasında teknelerle ulaşım sağlanır.

Galapagos’un farklı adalarını kapsayan seyir rotaları var. Benimki Güney güzergahıydı ve Isabela Adası’nı içermiyordu. Birçok kişiden Isabela adasını mutlaka gör önerisi almıştım, bu yüzden önce Isabela’ya gitmeye karar verdim.

Böylece 13 Mayıs’ta Quito Mariscal Sucre havaalanından (tüm Galapagos yolcularının bagajları check-in öncesi kontrol ediliyor ve yolcunun Transit Control Document belgesini alması gerekiyor, eskiden 10 Usd imiş, 20 Usd olmuş) Baltra Adası’ndaki Seymour havaalanına uçtum. Galapagos’a giden tüm uçuşlar Quito veya Guayaquil’den olmak zorunda. Quito’den Seymour havaalanına toplam uçuş, Guayaquil’de bekleme süresi de dahil olmak üzere 3 saat idi.

1 saatlik zaman farkı var, Galapagos saati ana karadan 1 saat erken.

Pasaport kontrolünden sonra, hemen yan veznede 100 dolarlık park giriş ücretini ödedim. Havaalanının bulunduğu Seymour adasından Santa Cruz adası arasında geçmek için, önce havaalanı otobüsü ile Baltra iskelesine gittim. Otobüs bileti havalalanı içinde satılıyordu, ücreti 5 Usd Yaklaşık 10-15 dakika sonra iskeleye vardık ve tekneye bindik. Kaptan’a 1 Usd ödedik. Mürettebat tüm bagajları otobüsten tekneye transfer etti.

İskeleden tekrar Santa Cruz adasının ana şehri olan Puerto Ayora’ya gitmek için otobüse bindim. Yaklaşık 40 dakika sürdü ve 5 Usd ödedim. Taksiler de var ancak 25 Usd.

Santa Crus adası balıkçısı – müşteri kim acaba 😄

 

Aynı gün, Isabela adasına gitme hedefim vardı, dolayısıyla bir tekne yolculuğu daha yapmam gerekiyordu. Tekne zamanı 14.00 ve yolcuların 30 dakika önce iskelede olması gerekiyormuş. Çünkü tüm bagajlar kontrol ediliyor ve mühürleniyor. Ayrıca, biletlerin  daha önceden satın alınması gerekiyor, çünkü bilet kalmayabilir. İşte tüm bunları bilmeyen ben bilet alamadım ve gidemedim. Acent” hiç bi4 bilgi vermemişti. Daha sonra kendisine whatappdan ulaştım ve 9’da Quito’dan kalkan uçağa binip, saat 14: 00’deki tekneye yetişmenin imkansız olduğunu yazdım. “Çok fazla müşterimiz bu şekilde gittiler. Üzüldüm. Ama Puerto Ayora da çok hoş, keyfine bak” demez mi.

Neyse, en iyi ve en az stresli seçenek, diğer adalara gitme planını ertesi gün için yapmak, çünkü diğer adalar için günde 2 sefer vardır, biri sabah çok erken (Isabela için sabah 7 idi), diğer ise öğleden sonra (Isabela için 14.00 idi).

Isabela’daki rezervasyonumu iptal etmek zorunda kaldım ve Santa Cruz’da bir otel buldum (hemen Hospedaje Stephany’i kontrol ettim, çünkü 3 gece sonrası için orada rezervasyonum vardı, evet, neyse ki bir oda vardı).

Daha sonra rıhtımda bir acentada Isabela için bir tur gördüm. 3 gün-2 gece süreli, teneke turu ve volkan turu içeriyor ve 2 gün boyunca tüm öğünler dahil, Isabela – Santa Cruz arası tekne biletleri dahil, 220 Usd. Gidiş dönüş tekne biletleri için 60 Usd ve 2 gece konaklama için 70 Usd ve ayrıca yeme içme için yapacağım harcamaları düşünüp turla gitmeyi tercih ettim.

Isabela Adası iskelesi

 

Sabah 6.45 de iskeleye gittim, çantaların kontrolü sonrası deniz taksilerle tekneye gittik, kişi başına 50 cent ödedik. Yolculuk 7.15’te başladı ve Isabela adasına 9.15’e vardık. Orda da deniz taksilerle iskeleye geçtik, 1 Usd. İskelede 10 Usd adaya giriş vergisi ödedik. Otellerden görevliler misafirlerini almaya gelmişlerdi. Araçla otele gittik, eşyalarımı bıraktım ve başka bir araç beni aldı ve tur başladı.

Amerikan flamingoları, genç flamingolar büyüdükçe renkleri karides rengine dönüşüyor, çünkü ağırlıklı olarak karides ve alg ile besleniyorlar.

Dev kaplumbağa yetiştirme merkezini ve ardından flamingoları göreceğimiz sulak alana gittik. Ardından Tintoreras volkanik kayalıklara gittik, ve ilk defa mavi ayaklı booby gördüm.

İlk defa köpekbalığı (yüzgecinin ucu ve kuyruğunun ucu beyaz olan köpekbalıklarıydı) gördüm, kayaların arasındaki kanalda dinleniyor (geceleri avlanıyorlarmış). Galapagos penguenlerini kayalıklarda güneşlenirken gördüm. Ve bolca marin iguanası ve yengeci…

 

 

 

Öğleden sonra şnorkelle deniz altını keşfettim. Deniz kaplumbağaları ve kayalıklarda güneşlenen penguenler yanımdan geçtiler.

 

Negra Volkanı Turu

Isabela’da birçok volkan var ama Negra volkanı (Cerro Negro) tek erişilebilir volkan ve bölgedeki en aktif volkanlardan biri. En son 2018 Haziran atında aktive oldu.

Chico tepesine yürüdük ve geri döndük ve toplamda 16 km yürüyüş yapıldı.

Bu gezi için başka bir rehber yanımızdaydı. Beni ve diğer 23 kişiyi otellerden aldılar, saat 8.30 civarında yürüyüş başladı. Tepenin yüksekliği 870 m ama biz o kadar tırmanmadık, belli bir yüksekliğe kadar araçla gitmiştik, kalan hafif iniş ve çıkışlı bir parkurdu.

 

Resepsiyonist ve rehber yağmurluk almam gerektiğini hatırlattı. Dağlar her zaman farklı hava koşullarına sahip olsa da o gün yağışlı bir gün olacağı belliydi, yürümeye başladığımız andan itibaren yağmur yağmaya başladı ve yaklaşık 2 saat sürdü. Durduğunda zirveye yaklaşmak üzereydik. Zirvede rehberi dinlerken dağıtılan kumanyayı yedik, açılan hava sayesinde adanın batısındaki Fernandina adasını da görebildik. Dönüşte tekrar yağmur başladı ama genel olarak keyifli bir yürüyüş oldu. Yol boyu Arjantinli ve İspanyol arkadaşlarla yarı İngilizce yarı İspanyolca sohbet ettik. Volkan turumuz 13: 30’da sona erdi, yine herkesi otellerine bıraktılar.

Öğleden sonra  kısa bir dinlenmeden sonra bu güzel kuşları görmek için sahile yürüdüm …

 

Los Túneles Turu

Isabela’daki son günümde snorkelling için Los Túneles e gitmeye karar verdim. İlk günün akşamında ödememi yapıp kesinleştirdim. 110 Usd idi, 105 Usd için anlaştık.

Turun tam olarak neleri kapsadığını sormak çok önemliymiş. Yetkili kişinin şnorkel ve palet vereceklerini söylediğini çok iyi hatırlıyorum ama dalış elbisesi verip vermeyeceklerini iyi dinlememişim. Bir de turlar sabah çok erkenden başlıyor, eğer vereceklerse nerede ne zaman vereceklerini sormak gerektiği tur sabahı anladım. Eğer verecek olsalardı akşamdan sana vermeleri gerekirdi, vermediklerine göre fiyata dahil değil, bizden kiralayacaksın dediler. Ben de herşey dahil demişlerdi dedim. Ekipman ve öğle yemeği ve meyve. Acentayı arayıp sormak istediler ama ulaşamadılar, sonra bakarız dediler.. Elbiseyi verdiler, sonra da kimse bir bedel istemedi benden. Bir de makbuzda hangi tekneyle hangi turla gidildiğinin yazılması önemli. Bir aksilik olur da acentaya ulaşamazsan tura veya tekneye ulaşabilmek için ve tabi telefon numarasını da almak iyi olur. 

Los Túneles’e tekne turu yaklaşık 1 saat sürdü.

Yaklaşık 2 saat denizdeydik. Rehber önde deniz altını keşfe başladık. Beyaz uçlu köpekbalıklarını, deniz atlarını, kaplumbağaları gördüm. Hayatımda ilk kez köpekbalığına bu kadar yaklaştım. Daha yakından görebilmek için daldım, rehber de sırtımdan iterek aşağıda biraz kalmamı sağladı.. inanılmaz… adrenalin dolu saniyeler…

Dahası da var… Bir grup pisi balığı, bir ahtapot ve diğer pek çok rengarenk balık.

Kayalıkların bir tarafında Galapagos Penguenleri güneşleniyordu, başka tarafında blue footted boobies – mavi ayaklı booby gördüm. Ne tarafa baksan birbirinden güzel endemik hayvanlar 😍👏

Saat 13: 30’da bagajımı almak için oteldeydim ve 15: 00’deki tekneyle Santa Cruz’a doğru yola çıktım… Güneşli bir öğleden sonraydı ✌️😎

 

Isabela Adası’nı karadan gezdikten sonra, Santa Cruz II ile diğer Galapagos Adalarını keşfe devam ettim.

 

1. Gün 17 Mayıs Cuma

Santa Cruz terminalinden Baltra iskelesine giden otobüs saatleri sabah 7.00, 7.30 ve 8.00 Bir rehber bazen 8.30’da bir sefer yaptıklarını söyledi. Heyecandan olsa gerek çok erken uyandım, hazırlandım, ilk otobüsü dahi yakaladım, 8: 30’da havaalanındaydım.

Ekvador’tan gelen tüm insanlarla buluşma saati 11’di.

Santa Cruz II rehberleri havaalanındaydılar, herkesin gelmesini bekliyorlardı.

Tüm bagajlara kabin numaralarının yazılı olduğu etiketler takıldı ve doğrudan kabinlere götürüldü, bizleri de zodiaklarla Santa Cruz II’ye transfer ettiler… taze portakal suyu ile karşılaştık. Ve her sabah ve öğleden sonra yaptığımız keşif gezileri sonrası meyve suyuyla karşılandık. Her sabah ve öğleden sonra keşif gezileri dönüşünde meyve suyu ile karşılandık.

Öğle yemeğinden sonra, yat ve keşif gezisi hakkında detaylıca bilgilendirme yaptılar. Bizleri gruplara ayrılmışlar ve Galapagos kuşlarının isimleriyle adlandırılmışlardır. Ben mavi ayaklı booby grubundaydım 😄

Bu sırada yat, Baltra ve Kuzey Seymour arasında küçük bir volkanik kara olan Mosquera yakınına doğru yol alıyordu. Saat 15’de ilk keşif için Mosquera’daydık. Mosquera adacığı, birçok deniz aslanının bulunduğu lav resifleri ile çevrili uzun, uzun ince kumsal bir kara. Gezi sonrası yüzmek için zamanımız vardı (plaj için havlu temin etmişlerdi) ve 17.30 civarında yata geri döndük.

Pek çok mavi ayaklı booby gördüm. Bütün adalarda varlar fakat en büyük üreme kolonileri Kuzey Seymour ve Espanola adaları imiş. Pek çoğu yumurtasının başında idi, hem erkekler hem dişiler yumurtaların başındaydı. Erkek mavi ayaklı booby’ler beyaz gözlü, dişiler siyah.

Ertesi günün program bilgilendirme toplantısı ve Kaptan’ın merhaba konuşmadı için 19.15’te toplandık, ardından 20.00’de kokteyl ve akşam yemeği sunuldu.

 

2. Gün 18 Mayıs Cumartesi

6.15 uyanma, 6.30 kahvaltı ve 7.30 da zodiaklara binmek üzere hazırdık. San Cristóbal ‘da karaya çıktık, bizi bekleyen otobüslerle yola çıktık ve 40 dakika sonra dev kaplumbağa yetiştirme merkezine ulaştık, Cerro Colorado.

 

Her ikisi de ada endemikleri olan San Cristobal alaycı kuşları (mockingbird) ve San Cristobal lav kertenkelesini gördük.

 

Sonrasında şehirde dolaşmak için boş zamanımız oldu ve ardından yatlara gitmek için iskeleye gittik.

 

Öğleden sonra, adanın doğu ucunda Punto Pitt’te kırmızı ayaklı booby leri de gördük.

Nazca booby leriyle tanıştık.

 

 

3. Gün 19 Mayıs Pazar

Kahvaltıdan sonra, bu adaya özgü endemik kara iguanasını ve dev armut kaktüs ağaçlarını görmek için Santa Fe kıyılarına gittik.

 

Saat 15:00 de kara iguanalarının yine kaktüs meyvelerinin peşinde olduğu Güney Plaza Adası’na indik. ‘Büyük ve muhteşem’ diye anılan  Frigate kuşla buradaydı. Hayatımda gördüğüm en muhteşem kuş. Çok uzaklardaydılar zoomlayarak fotoğraflarını çekmeye çalıştım, orta şiddetli rüzgarın da etkisiyle doğrusu çok zorlandım. Bu kuşları son günümüzde tekrar Kuzey Seymour Adasında gördük.

 

Daha da yakından gördüğüm an… yatın direğinde 😀

 

4. Gün 20 Mayıs Pazartesi 

Sabah Charles Darwin Araştırma İstasyonu’nun dev kaplumbağa Yetiştirme Merkezini ziyarete gittik ve Lonesome George ve Diego’yu öğrendik. 1975 de sayıları 14 e kadar düşen dev kaplumbağaların (2 erkek, 12 dişi) sayısı bu merkezlerde bu kaplumbağalar ile artırılmış…

Kahve ve şeker kamışından panela üretim sürecini görmek için Bellavista bölgesinde El Trapiche çiftliğini ziyaret ettik.

 

5. Gün 21 Mayıs Salı

Galapagos Albatrosunu görmek için Espanola Adası’ndaki Punta Suarez’e gittik. Galapagos’taki en büyük kuş. Nisan-Aralık arasında ve sadece Espanola adasında görülüyorlar.

Albatros yumurtası

 

Buradaki diğer önemli tür, kırmızı-yeşil-siyah renkli marin iguanaları.

 

Öğleden sonra, Gardner Körfezi’nde şnorkel yaptık.

Akşam saat 7.00 civarında, onlarca Galapagos köpekbalığı ile sardı yatın etrafını. Uçan balıklar kaçıyor, onlar avlıyorlardı. Mürettebat şöyle bilgi verdi; köpekbalıkları balık sürüsünü yatın ışığına yüzmeye zorlayıp yata çarpmala sağlıyor ve avlıyor. Saatlerce sürdü bu avlanma.

 

6. Gün 22 Mayıs Çarşamba

Edén adası ve Santa Cruz arasındaki alanda zodiakla turladık, sabah erkenden. 6 tane bebek çekiç köpekbalığı gördüm. Sabah saat 9.00 civarında kahvaltı yapan pek çok pelikan ve mavi ayaklı booby dalıp dalıp avlanıyordu.

Sabah 10’da Santa Cruz’a yakın bir yerde şnorkelle daldık. Bazı yıldız balıkları, birçok papağan balığı ve bir de saydam bir canlı gördük, balık demek zor, sanki 2 boyutluydu, turuncu renkli göz ve sırt diyebileceğim kısımda turuncu bir çizgi vardı. Çok ilginç idi. Ne olduğunu keşfedemedim.

Öğleden sonraki şnorkelde pelikanlarla yüzmek harikaydı. Denize dalıyor ve uçuyorlardı … birçok kez yaptılar ve bazen bize çok yakınlardı.

Saat 16: 00’da Kuzey Seymour’da büyük ve muhteşem Frigate leri  görmeye gittik.

Son günümüzü tam da böyle geçirdik, yine dolu dolu.

 

7. Gün 23 Mayıs Perşembe

Kahvaltı sonrası havaalanına geçmeden önce, gezi boyunca bizleri ve doğayı fotoğraflayan Martin bize bir slayt gösterisi yaptı.

Amerika Birleşik Devletleri, Kanada, Avustralya, Yeni Zelanda, İngiltere, Almanya, İsrail’den insanlarla tanıştım. Ayrıca Santa Cruz’da yaşayan ve Galapagos Ulusal Parkı’nda çalışan Ekvatorlu ile tanıştım. Onlar misafirdi. Santa Cruz onları mümkün olduğunca onla da davet etmeye çalışıyormuş.

Hayatımın çok özel bir yolculuğuydu. Her dakikasında çok heyecanlıydım. Albatroslar, pelikanlar, frigateler, martılar, flamingolar, şahinler dahil olmak üzere harika kuşlar gördüm; deniz aslanları, kertenkeleler, iguanalar, penguenler, köpekbalıkları, yavru çekiç köpek balıkları, Galapagos’un kaplumbağaları. Büyük 15 grubunda neleri göremedim; Uçmayan Karabatak (flightless cormorant) sadece Fernandina Adası ve Isabela adasının orta ve kuzey kesiminde bulunuyormuş. Bir de Galapagos fokunu göremedim, ama diğer gruplarda arkadaşlar görmüşler.

23 Mayıs 2019 ✌️😎

Yorum / Comment / Comentario

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.